Liepājā sākas cīņa par Deivisa kausa 1.grupu – Latvija pret Ukrainu

Šodien 14:00 Liepājas olimpiskajā centrā tiks dots starts Deivisa kausa izcīņas mačam tenisā starp Latvijas un Ukrainas komandā. Piecu spēļu summā tiks noteikta tā izlase, kas nākamajā gadā spēlēs līmeni augstāk (Eiropas Āfrikas zonas 1.grupā). Kā pirmais šodien spēlēs Ernests Gulbis (pret Sergeju Bubku), bet pēc tam Andis Juška (pretiniekos Sergijs Stahovskis).

Nozīmīgākās vīriešu tenisa komandu sacensības – Deivisa kausa izcīņa – no tiek jau kopš 1900.gada. Šogad tajās piedalās 123 valstu izlases, kas sadalītas vairākās grupās. Latvijas komanda (ranga 42.vieta) spēlē Eiropas Āfrikas Zonas 2.grupā. Divi mači šogad jau aizvadīti – februārī Ēģiptē ar 3:2 tika uzveikti mājinieki, bet aprīlī viesos ar identisku rezultātu tika uzveikti ungāri. Līdz ar to mūsu komanda tikusi līdz izšķirošajai cīņai par iekļūšanu Eiropas Āfrikas zonas 1.grupā, kas šoreiz būs jāaizvada savā laukumā. Mūsu komandas sastāvs šoreiz būs tāds pats kā dueļos pret Ēģipti un Ungāriju – Ernests Gulbis, Andis Juška, Deniss Pavlovs un Mārtiņš Podžus. Taču ir arī jaunums – komandas kapteiņa pozīcijā Ģirtu Dzeldi nomainījis Kārlis Lejnieks.

Debijas mačā kapteini un Latvijas komandu gaida grūts pārbaudījums – Ukrainas izlase, kura rangā atrodas piecas vietas augstāk. Ukraiņi abas cīņas šogad aizvadījuši mājās un abās uzvarējuši ar graujošo 5:0 (februārī pār Monako, aprīlī pār Kipru). Jāpiemin gan, ka Kipra uz Ukrainu bija devusies bez saviem līderiem – tobrīd neviens no viņu spēlētājiem neatradās rangā. Ukrainas komandas sastāvs identisks kā pirmajā cīņā pret Monako – Sergijs Stahovskis, Sergejs Bubka, Iļja Marčenko un Deniss Molčanovs. Pret Kipru Marčenko vietā komandā bija Vadims Manafovs. Komandas kapteinis no šīs sezonas – Mihails Fiļima.

Latvijas un Ukrainas komandas līdz šim aizvadījušas četras savstarpējās cīņas. Pirmā no tām 1994.gadā Lielupē, kad Jāņa Jansona vadībā Ģirts Dzelde, Andris Fiļimonovs un Armands Štrombahs uzveica ukraiņus ar 3:2. Gadu vēlāk komandas tikās vēlreiz, bet tad ar 3:2 pārāki bija ukraiņi. 2002. gadā trešā tikšanās reize Lielupē. Komandas kapteinis toreiz bija Jānis Juška, bet komandā līdzās pieredzējušajam Fiļimonovam bija jaunie Andis Juška, Deniss Pavlovs un Ņikita Švačko. Nācās ciest neveiksmi ar 1:4. Visbeidzot pēdējais mačs notika pirms nedaudz vairāk kā diviem gadiem – toreiz Eiropas Āfrikas zonas 1.grupas ievadspēlē cīnījāmies Ukrainā. Latvijas izlases sastāvā nebija Gulbja, bet Juška, Pavlovs, Lejnieks un Artūrs Kazijevs piekāpās ar 1:4 (uzvarēta dubultspēle). Ukraiņiem toreiz spēlēja Stahovskis, Bubka, Marčenko un Ivans Sergejevs.

Šoreiz Latvijā par spēļu vietu izvēlēta Liepāja. Iepriekšējo reizi vēju pilsēta Deivisa kausa cīņas uzņēma 2004.gadā, kad uz māla seguma ar 3:2 pieveicām Tunisiju. Šoreiz spēles notiks slēgtajos kortos – Liepājas olimpiskajā centrā ir ieklāts hard segums, uz kura sportisti cīnījās arī 2010.gadā Rīgā. Kā atzīst tenisisti, tad tas ir kļuvis lēnāks, bet ne sliktāks. Kopumā ar apstākļiem Liepājā visi ir apmierināti – jādomā, ka skatītāji piepildīs arī tribīnes, lai būtu kārtīga tenisa svētku atmosfēra (biļešu tirdzniecība notiek visās „Biļešu serviss” kasēs (un www.bilesuserviss.lv). Biļešu cena – 4ls par vienu spēļu dienu vai 10ls par visām spēļu dienām. Bērniem – 50% atlaide).

Par izspēles kārtību – kopā notiks piecas spēles. Piektdien un svētdien pa divām vienspēlēm, bet sestdien dubultspēle. Ceturtdien notikušajā izlozē tika noteikta secība, kādā tenisisti aizvadīs mačus. Laimīgā loze sākt dueli būs Ernestam Gulbim, kuram pretī stāsies Ukrainas otrais numurs Bubka. Otrajā spēlē pretēji – Latvijas otrais numurs Juška tiksies ar ukraiņu līderi Stahovski. Sestdienas dubultspēlei pagaidām pieteikti Ernests Gulbis un Deniss Pavlovs, bet ukraiņiem – Iļja Marčenko un Deniss Molčanovs. Dubultspēļu duetus gan vēl var mainīt. Svētdien Gulbis cīnīsies pret Stahovski, bet Juška pret Bubku.

Par piektdienas cīņām. Gulbis pret Bubku oficiālos mačos spēlējis tikai vienu reizi – šogad Maiami turnīra 1.kārtā zaudējot ar 4:6, 4:6. Pats Ernests atzinis, ka toreiz nospēlējis ļoti vāji. Šoreiz tādas dāvanas Bubkam netikšot pasniegtas. Arī bukmeikeri cīņas favorīta lomā likuši Ernestu. Otrajā piektdienas duelī izteikts favorīts ir Stahovskis, tomēr Juškam ir izdevies aizvadīt arī labas spēles pret viņu. Kopējā bilance 1-3 (vienīgā uzvara 2007.gadā Sanktpēterburgā), bet pēdējais mačs bija 2010.gadā Deivisa kausā Ukrainā, kad mājinieks uzvarēja ar 6:2, 5:7 6:4, 7:6(2).

Kā attīstīsies notikumi šoreiz, redzēsim jau pavisam drīz. Spēļu sākums katru dienu no 14:00. Visi tie, kas nevar mūsu komandu atbalstīt klātienē, cīņas varēs vērot LTV7 ekrānos.

Spēļu secība

Piektdiena, 14.septembris
14.00 – Ernests Gulbis – Sergejs Bubka
Pēc tam – Andis Juška – Sergijs Stahovskis

Sestdiena, 15.septembris
14.00 Ernests Gulbis / Deniss Pavlovs – Iļja Marčenko / Deniss Molčanovs

Svētdiena, 16.septembris
14.00 Ernests Gulbis – Sergijs Stahovskis
Pēc tam – Andis Juška – Sergejs Bubka