Ēģiptē gūst lielu pieredzi

Liepājas Tenisa sporta skolas audzēkne Rebeka Margareta Mertena no 30.marta līdz 14.aprīlim kopā ar savu treneri Daņilu Kozlovu devās uz Šarm El Šeihu Ēģiptē, lai pirmo reizi savā karjerā piedalītos divos pieaugušo turnīros “ITF 10000 Sharm El Sheikh”.

rebeka_margareta

Rebeka Margareta Mertena

Diemžēl abos turnīros tika piedzīvoti zaudējumi jau pirmajās kārtās. Pirmajā turnīrā Rebeka, spēlējot pret Emmanuelle Salas no Francijas, piedzīvoja zaudējumu ar rezultātu 2:6 3:6, savukārt otrajā turnīrā tika zaudēts Ukrainas pārstāvei Oleksandra Korashvili ar 2:6 2:6. Paralēli vienspēlēm, Rebeka spēkus izmēģināja arī dubultspēlēs, kurās diemžēl arī tika piedzīvoti zaudējumi. Aicinājām Rebeku un viņas treneri Daņilu uz sarunu, lai uzzinātu, kā 16 gadus jaunā tenisiste jūtas pēc pirmās starptautiskās piedzes pieaugušo konkurencē.

Ceļā uz Ēģipti pēc lielās pieredzes

Ceļā uz Ēģipti pēc lielās pieredzes

Kādas ir domas pēc dalības šajos turnīros?
Rebeka:
Īsti nesanāca tā, kā bija iecerēts. No sevis biju gaidījusi, ka spēšu nostartēt labāk. Taču neskatoties uz zaudējumiem, dalība šajos turnīros deva man lielu pieredzi. Turnīrā tomēr piedalījās pieaugušas sievietes un viņas tomēr ir daudz pieredzējušākas tenisā, kā arī spēle noris daudz ātrāk.
Pēc šī turnīra sapratu to, ka spēlēs man nevajag domāt par iepriekšējiem punktiem, bet ir jādomā un jākoncentrējas tikai par to vienu punktu, kas tajā konkrētajā brīdī tiek izspēlēts. Ja domāšu par iepriekšējiem punktiem, tad visa spēle man noritēs ar kļūdu pēc kļūdas. Sapratu arī to, ka nevajag tik ļoti izrādīt savas emocijas un ir jābūt daudz mierīgākai uz laukuma.
Grūti bija pierast pie lielā karstuma, kas valdīja Ēģiptē, it sevišķi pirmajā spēlē, kad grūtības sagādāja elpošana pie tādas gaisa temperatūras (+40 grādi). Man vajadzēja laiku, lai pie tā pierastu, tāpēc otrajā turnīrā spēlēt jau bija vieglāk. Treneris arī spēja mani vairāk fiziski sagatavot otrajam turnīram.
Dalība šajos turnīros man ir devusi lielu pārliecību un pastiprinājusi vēlmi turpināt savu dzīvi saistīt ar tenisu. Turnīra laikā man daudz kas neizdevās un likās, ka konkurentes ir labākas, bet tagad es saprotu to, ka tas tomēr man bija tikai pirmais turnīrs pie pieaugušajiem.
Daņils: Mēs ieguvām pārliecību, ieguvām papildu zināšanas par to, kā vajag uzvesties spēlē. Un, protams, apstiprinājās arī tas, ka ir nepieciešams turpināt cītīgi trenēties. Šis viss mums bija kaut kas jauns. Bija iespēja paskatīties kā spēlēm gatavojas un noskaņojas pieaugušās spēlētājas. Turnīrā piedalījās arī pasaules pieaugušo reitinga 300tie un 400tie numuri, tā kā bija interesanti novērot šo spēlētāju spēles stilu un cīņas sparu. Žēl, ka neizdevās mūsu pašu uzstādītais mērķis – pārvarēt vismaz pirmo kārtu. Šis turnīrs protams bija ļoti laba pieredze pašai Rebekai.

Rebekas treneris - Daņils Kozlovskis

Rebekas treneris – Daņils Kozlovs

Vai palīdzēja trenera klātbūtne?
Rebeka:
Jā, protams, trenera klātbūtne vienmēr palīdz. Jutos daudz pārliecinātāka par savām spējām, kā arī treneris ļoti labi spēj mani iedrošināt un uzmundrināt.

Cik bieži Ēģiptē Tev notika treniņi, vai sanāca arī kādi koptreniņi?
Rebeka:
Treniņi mums notika trīs reizes dienā. Pirmo treniņu parasti sākām jau 7 no rīta. Ļoti labi sanāca arī koptreniņi, kuros trenējos ar japānieti, austrieti un igaunieti, kuras bija mazliet vecākas par mani. Šajos treniņos man it kā viss izdevās, jo spēlējām diezgan līdzīgi. Spēlējot uz punktiem spēju arī uzvarēt savas pretinieces.
Daņils: Rebekai bija laba iespēja patrenēties ar stiprākām pretiniecēm, tādējādi varējām redzēt mūsu trūkumus un lietas, kas būtu vairāk jāpilnveido. Secinājums tāds, ka jāpievērš lielāka uzmanība domāšanai uz laukuma, lai nebūtu jāspēlē tikai uz izjūtām, bet vairāk izmantot prātu. Šajā līmenī spēles ātrums ir daudz lielāks, līdz ar to uz laukuma ir jāspēj domāt ātrāk un pieņemt pareizos lēmumus. Koptreniņos parunāju arī ar citiem treneriem. Daži vēlējās uzzināt arī mūsu viedokli par to, kā pilnveidot treniņu procesu. Runājot ar treneri no Japānas, viņš norādīja uz to, ka mums jācenšas pēc iespējas vairāk laika pavadīt uz laukuma, savukārt viņš no mums vēlējās vairāk uzzināt to, kā jaunajiem spēlētājiem labāk pilnveidoties tieši tehniskā un taktiskā ziņā.

Treneri no Latvijas, Igaunijas un Japānas vēro treniņprocesu

Treneri no Latvijas, Igaunijas un Japānas vēro treniņprocesu

Vai Tu ieteiktu citiem jaunajiem tenisistiem izmēģināt savus spēkus tādos turnīros?
Rebeka:
Protams, jo spēlējot tādos turnīros tiek gūta laba pieredze.
Daņils: Lai uz tādiem turnīriem brauktu, vajag lielu finansējumu. Pateicoties Liepājas pilsētas domes Sporta pārvaldes un Liepājas Tenisa sporta skolas finansiālajam atbalstam mēs varējām piedalīties šajos turnīros un aizvadīt nelielu treniņnometni. Taču lai sāktu un vispār tiktu pasaules reitingā, ar vienu tādu braucienu īsti nemaz nepietiek.

Pēc vienspēles

Pēc vienspēles

No kādiem tenisa spēlētājiem centies mācīties?
Rebeka:
Man patīk kā spēlē Federers (Roger Federer) un Džokovičs (Novak Djokovic). Viņi uz laukuma ir mierīgi un cenšas neizrādīt savas emocijas spēles laikā, kā arī spēles laikā cenšas spēlēt dažādu tenisu. Bet vispār no ļoti daudziem tenisa spēlētājiem cenšos mācīties ko jaunu.

Cik bieži Tev ikdienā notiek treniņi?
Rebeka:
Treniņi notiek katru darba dienu. Tomēr galvenais uzsvars ir mācības skolā, tagad jāpaspēj apgūt iekavētās mācības. Brīžiem ir grūti to visu apvienot.
Daņils: Treniņu procesu plānoju tā, lai visur būtu harmonija, lai neciestu mācības. Runājot par tenisa treniņiem Liepājā, ir jāpievērš uzmanība tam, ja vēlamies, lai mūsu jaunie tenisisti sasniegtu labu līmeni ne tikai Latvijas turnīros un iegūtu stabilitāti, ir nepieciešami treniņi tenisam atbilstošos laukumos visu gadu. Liepājā ir nepieciešami slēgtie tenisa korti, lai normālos apstākļos var trenēties kā ziemā, tā arī vasarā, jo ja ir lietaina vasara, tad uz atklātajiem tenisa laukumiem trenēties mēdz būt neiespējami, jo pēc lietus ir jāgaida kamēr nožūst laukumi.

Treniņprocesā

Treniņprocesā

Tagad mācies 10.klasē, bet vai esi jau domājusi, ko darīsi pēc vidusskolas beigšanas?
Rebeka:
Pašlaik man ir tāda doma, ka varētu mēģināt iegūt stipendiju studijām Amerikā un tur es varētu turpināt treniņus tenisā paralēli studijām.

Varbūt pāragri jautāt, bet kādu profesiju Tu vēlētos apgūt?
Rebeka:
Uz doto brīdi es vēl īsti nezinu. Tētis man teica, ka būtu lietderīgi studēt IT tehnoloģijas, jo šīs nozares speciālisti ir pieprasīti, savukārt man vairāk varētu interesēt tūrisma vadība vai viesnīcu vadība. Bet vēl man ir laika visu kārtīgi izdomāt.

Pēc dubultspēles

Pēc dubultspēles

Kādi ir tuvākie plāni tenisā?
Rebeka:
Tuvākajā laikā ir plānots piedalīties vairākos starptautiskajos turnīros Igaunijā, Lietuvā un, protams, arī Latvijā. Treniņos noteikti jācenšas uzlabot servēšana, fiziskā kondīcija, kāju kustības un labais sitiens, vispār pie visa treniņos ir jāstrādā un jācenšas uzlabot.
Daņils: Tagad galvenais turnīros ir mēģināt tikt augstāk nekā līdz šim sasniegts.

Kādi būtu Jūsu noslēdzošie vārdi šai intervijai?
Daņils:
Noslēgumā vēlos atkārtot, ko teica Liepājas Tenisa sporta skolas bijusī audzēkne Anastasija Sevastova: “Tas ir pirmais turnīrs, tā ir pieredze. Ne katrs savā pirmajā turnīrā var parādīt augstākos rezultātus.”. Tā kā Rebeikai un pārējiem ir jāturpina trenēties un jācer, ka viss izdosies.
Rebeka: Vēlos pateikt ļoti lielu PALDIES Liepājas pilsētas domes Sporta pārvaldei, Liepājas Tenisa sporta skolai un saviem vecākiem par finansiālo atbalstu, lai es varētu doties uz šiem turnīriem. Un, protams, vislielākā pateicība ir jāizsaka tieši maniem vecākiem, kuru morālais un finansiālais atbalsts man palīdz ikdienā.

Ceļā uz mājām

Ceļā uz mājām